• YARIM ALTIN
  6.919,00
  % 0,44
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1902
  % 0,14
 • € EURO
  33,8319
  % 0,03
 • £ POUND
  39,5089
  % -0,01
 • ¥ YUAN
  4,3336
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3420
  % 1,08
 • BITCOIN/TL
  1902582,240
  % 6,86
 • BIST 100
  9.078,29
  % -1,10

Vatandaşın Dolar Yorumu: “Bu Kadar Olmaz”

Vatandaşın Dolar Yorumu: “Bu Kadar Olmaz”

Dolar Yorum platformu tarafından sosyal medya platformlarından derlenen “vatandaşın dolar yorumu” rehberi aracılığıyla Türkiye’de vatandaşların dolar hakkında yaptığı son yorumları keşfedebilirsiniz.

2023 yılında yüzde 50’ye yakın yükseliş yaşayan dolar kuru aynı zamanda vatandaşların da ana gündem maddelerini oluşturuyor. Vatandaşlar gün be gün artan bir şekilde dolar kuru hakkında yeni değerlendirmeler yaparken; vatandaşın ana gündemi dolar kuru nedeniyle yaşanan enflasyon ve pahalılık ortamı.

İşte vatandaşın dolar yorumları…

Dolar önce reşit oldu. Sonra üniversiteyi bitirdi askere gitti geldi. Şimdi evlendi çoluk çocuğa karışacak yaşa geldi.

1 Türk Lirası 4 cent’in altına düştü. Herkes dolar/tl bakıyor, bi de tersten bakın. Sadece dolar değil, tl herşey karşısında değer yitiriyor.

Büyük ihtimal: SWAP veya yatırım anlaşması yapılmışsa, kur belirlenmiştir. Suudiler, düşük kurdan paralarını bozmak istemez. Anlaşmaya uygun kura gelene kadar, kontrollü olarak çıkartılır.

Altaylı’nın da sürekli belirttiği gibi seçim öncesi CHP iktidarına hazırlanan ekonomik tuzaklar, hesaplar şaşınca, kendi ellerinden patlıyor şuan. Filler tepinirken, çimler eziliyor. beter olmamız dileğiyle…

İNCELEYİN: Analistlerden Dolar Yorum

Maliye bakanının planı mlanı yok millet. Bodoslama takılıyor. Hukuk olmayan ülkede para politikalarıyla affedersiniz ama hiç bir şey değişmez.

Seçimlerden önce 8500 lira olan asgari ücret tahmini olarak 430 dolardı, üstünden 2 ay bile geçmeden, şimdi ise 11400 lira olan asgari ücret 422 dolara inmiş ve bunu asgari ücreti artırdık diye kitleye iteliyorlar. Kötü olanı ise bunu yiyen ve reis iyi ki var, asgari ücreti artırdı, bizi ne kadar çok düşünüyor diyen milyonlarca insan var.

Araplar alacaklarını daha ucuza alsın diye yükselen kurdur. son 2-3 yılın Mısır’ına bakarsanız Türkiye’de neler olacakları az çok tahmin edebilirsiniz.

Kur korumalı mevduat sistemi bittiğinde ya da çöktüğünde sisteme para akıtan büyük holdingler bu paraları ile ne yapacak ? Bu sorunun cevabını şu an kimse veremiyor.

Seçimden önce haftada ortalama 4 – 5 milyar $ yakarak dolar sabit tutulabiliyordu. Şu an daha fazlası gerekir doları sabit tutmak için. Yani araplar 30 milyar $’a toprak bile satın alsalar en fazla altı hafta yeter. Yedinci hafta kaldığı yerden devam.

Dolar artmıyor. Euro artmıyor. Bizim paramız pul oluyor tekrar tekrar söylemekte fayda var. Mart başında bosna’ya gittim. bosna markı 9.5’du şimdi 15.5 olmuş. 4 ayda yüzde 50 değer kaybettik. her gün daha fakiriz her gün daha rezil. türk lirasını koruma kanunu sırf parayı yırtanlar için mi çalışacak. bizim paramızı bu hale düşüren hesap vermeyecek mi? tabi ki vermeyecek. biz bunu hak ediyor muyuz. tabi ki hak ediyoruz.

Kur korumalı mevduatta şu anda 110 milyar dolar karşılığı tl var. Kur korumalı mevduat bittiğinde 3 trilyon tl gibi bir para bankalarda olacak. Doğal olarak bu para anında döviz piyasasına yönelecek. Peki bu şartlar altında 110 milyar dolarlık döviz var mı bence yok. o yüzden kur korumalı mevduat mecburen devam ettirilecek. Ancak hiper enflasyonun daha da hiperleşmesi sağlanacak. Çünkü kur korumalı mevduat ile sen içeride ki insanların döviz almasını engelliyorsun ama ödenmesi gelen borçlarında vadeleri geliyor. Sadece 2023 yılı kısa vadeli ödenmesi gereken tutar 160 milyar dolar. Toplamda 460 milyar dolar borç var. bu işin içinden kimse çıkamaz. Hele mevcut iktidarın güven endeksi yerlerde iken hiç bir gelişmiş ülke bize yatırım yapıp da parasını riske atmaz.

Yükselen kur değil alçalan liralar…

Hazine’nin borç stoku son 1 ayda 882 milyar TL arttı. Ek bütçe 1,1 trilyon TL idi. O kadar fahiş vergi artışını buharlaştıracak kadar yüksek hararet. Sonbahar, son bahar olmasın!

Kasada olmayan paraları dağıtırsan bu kış soğuk geçer.

Yarın Lozan antlaşmasının 100.Yıl dönümü. Bakalım ne olacak yoksa biz 100 demedik 200 dedik mi diyecekler.

Valla bu oyunu kim kurduysa 100 yılın oyunu.. Ayakta alkışlıyorum.. Bir ülkenin içinden ancak böyle geçilirdi..

8 milyar rezerv biriktirdik diye hava basıyordu. Geçen hafta 3 yakmış diyorlar.

Parası neyse verelim, iyi olsun bile diyemiyoruz artık. kaşar desen lastik gibi. kıyafetler pamuk değil polyester, dondurma margarin kokuyor, et ürünleri zaten saman gibi içinde ne olduğu belli değil. Hem pahalı hem kalitesiz bir yaşam. Şahlanan ekonomide olur böyle şeyler

Düne kadar ne güzel haberler geliyor şu Gabar’da petrol, Karadeniz’de doğalgaz aramaları bıraktılar mı ne.