• YARIM ALTIN
  6.919,00
  % -0,32
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0367
  % 0,09
 • € EURO
  33,8853
  % 0,82
 • £ POUND
  39,5554
  % 0,87
 • ¥ YUAN
  4,3185
  % 0,12
 • РУБ RUBLE
  0,3353
  % -0,49
 • BITCOIN/TL
  1610771,332
  % 0,84
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Piyasalarda Beklenti: Aşağı Yönlü Riskler

Piyasalarda Beklenti: Aşağı Yönlü Riskler

Dün ABD’de beklentileri aşan perakende satışlar verisi Fed ile ilgili endişeleri gündeme getirip borsa endekslerinde baskı yapsa da kapanışlar yatay seviyelerde gerçekleşti. Diğer yandan on yıllık tahvil faizi %4,80’nin üzerine çıkarken, Dolar’da bir güçlenme gözlenmedi.

Bu sabah da Dolar yatay hareket ederken, Orta Doğu’da yaşanan gelişmelerle ABD vadelileri hafif satıcılı. Asya’da ise Çin’den beklentilerden iyi gelen büyüme ve perakende verisi destekleyici olsa da Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi eksi bölgede seyrediyor. Bugün ABD’de inşaat izinleri ve konut başlangıçları verisi dışında Fed üyelerinin konuşmaları ile Tesla, Netflix ve Morgan Stanley’in finansalları öne çıkıyor.

Yurtiçi tarafta ise Dün Borsa İstanbul’da yaşanan düşüşlerin ardından tepki gözlendi. Günü %2,27 oranında yükselişle tamamlayan BIST100’de 93 hisse günü artı bölgede tamamladı. Bununla birlikte neredeyse tüm sektör endeksleri alıcılıydı. Diğer yandan, yükselişin güçlü bir hacimle gerçekleşmediğini izledik. Akşam ise insanlık dramının yaşandığı ve sert bir tepki gösterilen Filistin’deki hastane saldırısı sonrasında kontratta geri çekilme gözlendi. BIST100 de güne satıcılı başlayabilir. Dünkü yükselişte hacmin çok güçlü olmaması ve kırılgan görüntü endekste aşağı yönlü risklerin sürdüğüne işaret ediyor.

ABD tarafında, üretimin seyrine ilişkin olarak eylül ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı verileri takip edildi. ABD’de sanayi üretimi, aylık bazda ağustosta yatay seyrin ardından eylül ayında yatay seyir beklentilerine karşın %0,3 artış kaydetti.

Detaylara bakıldığında, imalat sanayi üretimi aylık bazda ağustosta %0,1 oranında düşüşün ardından eylül ayında %0,4 artışla toparlanma sergilerken, madencilik sektörü üretimi aylık bazda %0,4 oranında artışla yükselişini dördüncü aya taşıdı, buna karşın kamu hizmetleri üretimi (elektrik, doğal gaz vb.) ise aylık bazda ağustosta %0,7 oranında artışın ardından eylül ayında %0,3 oranında düşüş kaydetti.
Kapasite kullanım oranı ise eylül ayında hafif düşüş beklentilerine karşın %79,5’ten %79,7 seviyesine yükseldi ve böylece son beş ayın en yüksek seviyesinde kaydedildi.
Bunun yanında, ABD’de perakende satışlar eylül ayı verisi açıklandı. Perakende satışların, eylül ayında aylık bazda artış hızı %0,8’den %0,7 seviyesine yavaşlamakla birlikte yükselişini altıncı aya taşıdı, beklentiler ise aylık bazda %0,3 seviyesine yavaşlaması yönündeydi.

Avrupa tarafında ise, Almanya’da ekonominin seyrine ve gelecek döneme ışık tutan ekim ayı ZEW cari koşullar ve beklentiler endeksleri açıklandı. Ekim ayında ZEW cari koşullar endeksi -79,4’ten -79,9 seviyesine beklentilerden daha sınırlı gerileyerek Ağustos 2020’den bu yana en düşük seviyelerdeki seyrini sürdürdü, beklentiler endeksi ise -11,4’ten -1,1 seviyesine yükselerek beklentilerin (-9) belirgin şekilde üzerinde toparlanma kaydetti ve nisandan bu yana en yüksek seviyede gerçekleşti, bununla birlikte son altı ayda daralma bölgesindeki seyrini sürdürdü. Özellikle anket katılımcılarının değerlendirmelerine bakıldığında, beklentiler endeksindeki belirgin toparlanmada, Avrupa’nın en büyük ekonomisinde enflasyon oranlarında daha fazla gerileme beklentileri ve Euro Bölgesi’nde kısa vadeli faiz oranlarının bu seviyelerde kalacağının öngörülmesinin etkili olduğu gözlendi.