• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1587028,671
  % 1,55
 • BIST 100
  9.374,20
  % 0,29

Piyasalar İçin Son Yorumlar: Dolar, Euro, Altın ve Borsa

Piyasalar İçin Son Yorumlar: Dolar, Euro, Altın ve Borsa

Piyasalar bayram haftası tatiline girdi. Bayram sonrasında piyasalar için beklentiler ne yönde. Dolar Yorum ekonomi uzmanları sizler için yanıtlıyor.

Piyasalara Kurban Bayramı molası verilirken gözler şimdi Pazartesi sabahı açılması beklenen piyasalara yöneldi. Bayram tatili sonrasında beklentiler ne yönde, uzmanlarımız yanıtlıyor…

DOLAR/ TL

Piyasalarda en çok merak edilen döviz kuru olan Dolar/TL için yorumlarda bulunan Dolar Yorum ekonomi uzmanı Selahattin Vergili, “Dolar bayrama 26 TL seviyesinden giriş yaptı. Piyasalarda işlemler sınırlı olarak devam etse de herhangi bir hareket yok. İlk olarak yatay bir hareket bekliyorum. Ancak ardından küçük bir geri çekilme yaşanma olasılığı da var. Özellikle Mehmet Şimşek’in geçtiğimiz gün açıkladığı haftalık MB döviz artış rekoru sebebiyle piyasalarda hafif de olsa bir olumlu hava var. Ancak ardından yeni güzel haberlere ihtiyacımız var. Aksi durumda yüksek enflasyon ve para arzı sebebiyle dolar kurunun öngörülebilirliği büyük ölçüde pozitif olacak.” dedi.

EURO/TL

Euro konusunda yorumlarda bulunan Dolar Yorum ekonomi uzmanı Özgür Namlı, “Euro kuru da büyük ölçüde dolar ile eşdeğer hareketler gösteriyor. Bayrama 28,40 TL seviyesinden giriş yapan kur için de pozitif bir bakış açısına sahibiz. Maalesef Euro bölgesindeki faiz artışları ile birlikte yükselişin Türkiye ekonomisini tehdit edebilecek düzeye de ulaşması bekleniyor.” dedi.

GRAM ALTIN

Gram altının tarihi seviyeleri aştığını belirten Dolar Yorum finans uzmanı Menekşe Ayış, “Altının ons fiyatı düşüş yaşamasına rağmen gram altında yükseliş yaşanıyor. Çünkü dolar kuru ardı arkasına rekorlar kırmaya devam ediyor. Gram altın üzerindeki ons etkisinin en düşük kaldığı dönemlerden birini yaşıyoruz. Bu sebeple gram altın üzerinden yatırım yapmak isteyenlerin dolar/tl kurunu takip etmesi gerekiyor. Şu aşamada ONS altının 1900 dolar seviyesi altına gitmesi beklenmiyor. Yani kısa vadeli bir düşüş beklentimiz yok. Ancak altının yükselişi için de sınırlı bir veriye sahibiz. Bu da altın yatırımcıların dolar ile analiz gerçekleştirmesi gerektiğini ortaya koyuyor.” ifadelerini kullandı.

BORSA

Bayram öncesindeki Pazartesi ve Salı günü işlem gerçekleştirilen Borsa İstanbul için değerlendirmelerde bulunan Dolar Yorum finans uzmanı Gökhan Kayran, “Endeks bayrama 5.759 puandan giriş yaptı. Bu aşamadaki hedeflerimizde herhangi bir sapma yok. BIST 100 endeksinde pozitif seyrimize yönelik öngörümüzü halen koruyoruz. Dikkat etmemiz gereken ana dirençlerden biri 5.701 puan seviyesi. Aşağıda da 5400 puanlık bir desteğe sahibiz. Şu aşamada borsa için öngörümüz oldukça pozitif. Kısa sürede yatırımcı seviyesinde de artış bekliyorum.” dedi.