• YARIM ALTIN
  6.917,00
  % 0,41
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1927
  % 0,15
 • € EURO
  33,8382
  % 0,07
 • £ POUND
  39,4851
  % -0,06
 • ¥ YUAN
  4,3336
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3423
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  1906569,741
  % 7,00
 • BIST 100
  9.062,36
  % -1,28

Piyasalar Bu Hafta Merkez Bankalarında Odaklanacak

Piyasalar Bu Hafta Merkez Bankalarında Odaklanacak

Piyasalarda bu hafta kritik öneme sahip 3 dev Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak.

Piyasalarda yoğun haber akışının yaşanacağı bir haftaya giriliyor. Bu hafta içerisinde ABD Merkez Bankası (Fed), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) toplantıları sonrasındaki kritik kararlar bekleniyor.

Türkiye ve dünyada bu hafta ABD Merkez Bankası (Fed), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) açıklayacağı faiz kararları merakla bekleniyor. Piyasaların kısa ve uzun vadeli sürecini belirleyecek faiz kararlarında neler bekleniyor?

ABD MERKEZ BANKASI’NIN (FED) FAİZ KARARI NE OLACAK?

ABD’de Merkez Bankası’nın faiz açıklamaları öncesinde piyasalar düşük performans gösterdi. Bu hafta açıklanacak olan faiz kararı öncesinde düşüş yaşayan ABD piyasalarında; dolar endeksinde de ise yükseliş yaşandı. Haftayı yüzde 1,1 artış ile 101,1 seviyesinden kapatan dolar endeksindeki artış, faizlerin artırılması ihtimalinin güçlendiğini gösteriyor.

Piyasalarda faizleri 25 baz puan artırması beklenen FED’in bu kararı sonrasında dolar endeksinde de güçlü seyrin devam etmesi öngörülüyor. ABD piyasalarında ise bilanço döneminin getirdiği karışık seyir bu hafta da etkisini gösterebilir.

Analistler FED’in faiz kararı kadar Fed Başkanı Jerome Powell‘in de piyasalara yönelik açıklamalarının da kritik öneme sahip olduğunu belirtiyor.

AVRUPA MERKEZ BANKASI’NIN (ECB) FAİZ KARARI NE OLACAK?

Piyasalarda bu hafta ECB’nin faiz kararını açıklaması bekleniyor. Hafta içerisinde Avrupa Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilecek toplantının ardından piyasaların merakla beklediği faiz kararı açıklanacak.

Analistler ECB’nin bu hafta yapacağı toplantıdan 25 baz puan artırım bekleniyor. Gerek dolar endeksindeki artış gerekse de yurt içindeki enflasyon ve büyüme rakamları nedeniyle ECB’den 25 ile 50 baz puan arasında artış yaşanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Analistler aynı zamanda 2023 yılı içerisinde ECB’nin bir kez daha faiz artıracağını öngörüyor.

JAPONYA MERKEZ BANKASI’NIN (BOJ) FAİZ KARARI NE OLACAK?

Bu hafta piyasalarda merakla takip edilecek bir diğer faiz kararı ise Japonya’dan gelecek. Haziran ayında enflasyon oranları yüzde 3,3 ile beklenti üzerinde gelen Japonya’da faiz artışı beklentisi yükseldi. BOJ’un yıllık enflasyon hedefinin yüzde 2 düzeyinde olduğunu belirten analistler, Japonya Merkez Bankası’nın Temmuz ayı toplantısında 25 baz puan faiz artışı bekliyor.