• YARIM ALTIN
  6.918,00
  % 0,49
 • AMERIKAN DOLARI
  31,2048
  % 0,18
 • € EURO
  33,8497
  % 0,10
 • £ POUND
  39,5411
  % 0,08
 • ¥ YUAN
  4,3351
  % 0,18
 • РУБ RUBLE
  0,3423
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  1906393,689
  % 8,56
 • BIST 100
  9.062,36
  % -1,28

Özgür Demirtaş Merkez Bankası’nın Kararını Beğenmedi

Özgür Demirtaş Merkez Bankası’nın Kararını Beğenmedi

Ünlü ekonomist Özgür Demirtaş, Merkez Bankası’nın faiz kararına yönelik çarpıcı bir yorum yaptı.

Sosyal medya hesabından sık sık ekonomi piyasalarına yönelik değerlendirmeler yapan ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, bugün Temmuz ayı Para Politikası Kurulu Toplantısı’ndan sonra açıklanan kararlara yönelik olumsuz görüş bildirdi.

Merkez Bankası’nın politika faizini 2,5 puan artırmasını değerlendiren ekonomist Demirtaş, “Merkez Bankası faizleri BEKLENTİ ALTI artırdı” diyerek kararı olumsuz buldu.

Daha önce de dolara yönelik yorumlarda bulunan Demirtaş, Amerikan Dolarının dünya genelinde rezerv para olma statüsünün tehlikede olduğunu belirtmişti. Ünlü ekonomist uzun vadede dolar yerine kripto para birimlerinin hakimiyeti ele geçireceğini düşünüyor.

Doların tarihi gücünü kaybedeceğini belirten Demirtaş, konu ile ilgili olarak , “Amerikan Doları eski gücünde değil. Elbet bir gün Rezerv Para statüsü de zayıflayacak. Ama. Bu haftaya olmayacak. Çok çok Uzun zaman alacak. Ve Rezerv Para statüsünü kaybettiği zaman da yerini Diktatörlerin yönettiği bir ülkenin para birimi almayacak. Gönlümden geçen sahipsiz ve merkezsiz bir para birimi.” ifadelerini kullandı.

NELER YAŞANDI?

Türkiye’de piyasaların merakla beklediği Merkez Bankası’nın Temmuz ayı Para Politikası Kurulu toplantısı bugün gerçekleştirildi. Saat 14’te politika faizine yönelik açıklama yapan MB, politika faizini 12,5 puandan 15 puana çıkardı. Karar sonrasında piyasalarda volatilite büyük oranda arttı. Dolar kuru tarihi seviyelerinde hareket etti, Borsa İstanbul’da ise zirve seviyeler yeniden test edildi.

Merkez Bankası’nın bir sonraki toplantısı Ağustos ayında yapılacak. Uzmanlar merkez bankasının Ağustos ayında gerçekleştireceği toplantıdan da faiz artışı bekliyor. Piyasa uzmanlarına göre, Merkez Bankası Ağustos ayında da 2,5 ile 3 puan arasında faiz artışı gerçekleştirecek.