• YARIM ALTIN
  6.914,00
  % 0,23
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0374
  % 0,10
 • € EURO
  33,7832
  % 0,58
 • £ POUND
  39,4298
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3361
  % -0,25
 • BITCOIN/TL
  1608432,321
  % 0,35
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

ONS Altın ve Gümüş Neden Düşüyor?

ONS Altın ve Gümüş Neden Düşüyor?

ONS altın fiyatı son 3 ayın en düşük seviyesine geriledi. Uluslararası piyasalarda gümüş fiyatlarında da düşüş yaşanıyor. Özellike ABD Doları’ndaki yükseliş, ABD Merkez bankasının faiz artışı beklentisi nedeniyle altın geçtiğimiz hafta değer kaybetmeyi sürdürdü. Ağustos 2023 için vadeli altın sözleşmelerinde de düşüş yaşanmaya devam ediyor.

ONS altın fiyatlarındaki düşüş ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Acme Yatırım İcra Direktörü ve Baş Stratejisti Sugandha Sachdeva, “Dolar endeksindeki zirveye doğru yolculuk, ABD Merkez Bankası’nın faiz artışına yönelik beklentiler, İngiltere Merkez Bankası’ndaki faiz artışı beklentisi altına olan cazibeyi belirli ölçüde azalttı ve bu durum da altının ons fiyatlarında kırılmaya neden oldu. Ayrıca Norveç, İsviçre ve Türkiye Merkez Bankaları da faiz artırdı. Faiz artışlarının yıl sonuna doğru artış eğilimi göstermesi de altın fiyatları için bir başka olumsuz tetikleyici durumunda bulunuyor.” dedi.

“DESTEK KIRILDI”

Altın fiyatlarındaki önemli bir desteğin de geçtiğimiz hafta kırıldığını belirten Sachdeva, “Altının ons fiyatlarındaki 1935 dolarlık önemli destek de geçtiğimiz hafta kırıldı. Önümüzdeki hafta FED Başkanının konuşması ve ABD Çekirdek fiyat endeksi verileri de altının ons fiyatları üzerinde önemli etkisi olacak.” ifadelerini kullandı.

“BASKI SÜRÜYOR”

Altın fiyatlarındaki düşüşü değerlendiren bir başka ekonomist olan Swastika Yatırım Kıdemli Emtia Araştırma Analisti Nirpendra Yadav, “Altın ve gümüş fiyatları yakın vadede baskı altında kalmaya devam edecek. Büyük ekonomilerin merkez bankalarının sıkı para politikaları altın gibi değerli metaller üzerinde baskıyı artırıyor. Özellikle Avrupa’daki birçok merkez bankası ve FED’in faiz artırım beklentisi de değerli metallerde satışa neden oluyor. Yüksek faizlere sebebiyle fiyatlarda düşüş eğilimi devam edebilir.” dedi.

“1905 DOLARA DÜŞECEK”

Altın fiyatları ile ilgili olarak beklentilerini açıklayan Augmont Direktörü Sachin Kothari, “İngiltere Merkez Bankası’ndan (BOE) gelen yüksek faiz artırımı ve FED’in şahin açıklamaları nedeniyle altında satış etkisi artıyor. 1.935 dolarlık önemli desteğin kırılmasıyla altının 1905 dolara doğru düşmesinin bekliyoruz. Gümüş fiyatlarında da 23 dolarda bulunan önemli destek kırıldı, sonraki destek 22 dolar seviyesinde bulunuyor.” öngörüsünü paylaştı.