• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1591191,187
  % 1,91
 • BIST 100
  9.374,20
  % 0,29

ÖNEMLİ: Merkez Bankası Dolar Rezervleri Artıyor

ÖNEMLİ: Merkez Bankası Dolar Rezervleri Artıyor

28 Mayıs seçimlerinin ardından göreve getirilen yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten piyasalarda trendi olumluya çevirecek düzeyde önemli bir açıklama geldi. Şimşek, uzun yıllardır eksiye doğru giden Merkez Bankası rezervlerindeki önemli artışı açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası’nın analitik bilanço verilerini açıkladı. Söz konusu verilere göre, geride kalan haftada Türkiye’nin net uluslararası rezervleri 8.5 milyar dolar arttı. Şimşek, söz konusu artışın tarihin en büyük haftalık artış olduğunu belirterek piyasaları rahatlatan bir açıklama yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MB’nin net uluslararası rezervlerindeki 8.5 milyar dolarlık artışın son derece kıymetli olduğunu belirterek, bu artışın Türkiye tarihinde bir ilk olduğunu ve buna ek olarak ilave adımların atılacağını belirtti. Rezervleri güçlendirmek gerektiğini belirten Şimşek, yakında ilave dış kaynak temini için çalışmaları hızlandırmak için girişimde bulunduklarını belirtti.

Kişisel sosyal medya hesabından konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “TCMB analitik bilanço verilerine göre, net uluslararası rezervler geçen hafta 8,5 milyar dolar ile tarihin en büyük haftalık artışını kaydetti. Rasyonel politikalara dönüş kademeli olarak devam edecek. Rezervleri daha da güçlendirmek için ülkemize ilave dış kaynak teminine yönelik çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Ayrıca, TL cinsi enstrümanları cazip hale getirmeye devam edeceğiz. Bu çerçevede Kur Korumalı Mevduat’ta stopaj desteğini yıl sonuna kadar uzatıyoruz.” dedi.

“OLDUKÇA POZİTİF BİR HABER”

Dolar Yorum’un ekonomi uzmanlarından Gökhan Kayran, “Türkiye’nin dış borcunun hızla arttığı bir ortamda rezervlerin de gün be gün geriye gidiyor olması piyasalar açısından oldukça karamsar bir tabloyu oluşturuyordu. Dolayısıyla rezervlerin pozitife doğru gitmesi piyasaların normale dönüşü için son derece kıymetli bir haber. Üstelik Mehmet Şimşek’in ifadesine göre, haftalık bazda en yüksek artışın kaydedilmiş olması da haberin önemini artıyor. Bayram sonrasında bu haber mutlaka özellikle döviz piyasalarında fiyatlanacaktır. Özellikle dolar kurunda yükselişi tetikleyen birçok unsur bulunmasına rağmen düşüşü tetikleyen hiçbir unsur yoktu. Bu nedenle bu haber oldukça pozitif bir etki oluşturacak.” dedi.