• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1586976,740
  % 0,08
 • BIST 100
  9.374,20
  % 0,29

Mehmet Şimşek’ten Kritik Görüşme: Hedef 100 Milyar Dolar

Mehmet Şimşek’ten Kritik Görüşme: Hedef 100 Milyar Dolar

Seçimlerin ardından göreve getirilen yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in uluslararası piyasalardaki kritik görüşmeleri devam ediyor. Şimşek, bugün ve yarın düzenlenecek olan G20 Hazine-Maliye Bakanları toplantısında kritik bir görüşme gerçekleştirecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 17 ve 18 Temmuz tarihlerinde Hindistan‘da düzenlenecek olan G20 Hazine-Maliye Bakanları toplantısında bir dizi görüşme gerçekleştirecek. Görüşmeler, Türkiye piyasası tarafından yakından takip edilecek. Şimşek’in toplantı sırasında yapacağı en kritik görüşme ise ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile düzenlenecek. Görüşmelerden piyasalar olumlu sinyaller bekliyor.

HEDEF 100 MİLYAR DOLAR

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın NATO zirvesinde ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşme için Türkiye – ABD ilişkilerinde yeni bir dönemin kapılarının aralandığına yönelik yorumlar yapılmıştı. Olumlu bir havada geçtiği belirtilen toplantıda Biden’in, Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacminin artırılması yönünde bir not iletildiği belirtilmişti. Kulislerden sızan bilgilere göre, Biden, Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacminin bu yıl 100 milyar dolara kadar çıkarılması gerektiğini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile ABD Hazine Bakanı Janet Yellen arasındaki görüşmede bu konunun da ele alınması bekleniyor. Piyasa uzmanları söz konusu görüşmede, ithalat ve ihracat fırsatlarının ele alınacağını ve yeni fırsatların aralanması için çalışmaların başlatılacağını düşünüyor.

DÖVİZ DÜŞEBİLİR

Dolar Yorum ekonomi uzmanlarından Menekşe Ayış, “Pazartesi ve Salı günleri piyasalar açısından kritik bir öneme sahip. Özellikle Şimşek ile Yellen’in görüşmesinin olumlu bir havada geçmesi bekleniyor. Ortak yapılacak açıklama kısa ve orta vadede Türkiye ekonomisi açısından önem arz edecek. Döviz bulmak konusunda sorun yaşayan ekonomimiz için ABD ile yapılacak ticaret anlaşmaları oldukça önemli. Birkaç yeni ticaret anlaşmasının imzalanması beklentisinin olduğu toplantı sonrasında döviz piyasalarında gevşeme bekliyorum.” dedi.