• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1586370,571
  % 0,07
 • BIST 100
  9.374,20
  % 0,29

İslam Memiş’ten Dolar ve Altın Yorumu: SERT YÜKSELİŞ!

İslam Memiş’ten Dolar ve Altın Yorumu: SERT YÜKSELİŞ!

Ekonomi piyasalarında yaptığı başarılı yorumlar ile dikkatleri üzerine çeken ekonomist İslam Memiş, dolar ve altın konusunda yeni değerlendirmelerde bulundu. Piyasalarda fırtına öncesi bir sessizlik olduğunu belirten ekonomi uzmanlarına İslam Memiş de katıldı.

Altının uluslararası piyasalardaki değerini en çok etkileyen göstergelerden biri olan ABD enflasyon verilerinde gözler Çarşamba gününe çevrilmiş durumda. Son olarak yüzde 4 civarlarında açıklanan ABD enflasyonunun, çarşamba günü 3,2 seviyelerine düşmesi beklenirken, bu düşüşün yaşanması halinde ekonomistler, dolar endeksinde bir geri çekilme ve altın fiyatlarında yükseliş yaşanmasının kaçınılmaz olduğunun altını çizdi.

BUGÜNE DİKKAT

Türkiye’de altın denilince akla ilk gelen isimler arasında yer alan İslam Memiş, piyasalarda enflasyon verilerinin açıklanacağı güne dikkat edilmesi gerektiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“Çarşamba günü küresel piyasalar için çok önemli bir gün olacak çünkü her ayın ikinci haftasında paylaşılan ABD enflasyon verisi, bu ay çok daha önemli olacak. Çarşamba günü saat 15.30’da duyurulacak verinin yüzde 3,2 seviyelerinde, hatta yüzde 3’e kadar düşebileceğini bekliyorum.

Geçtiğimiz ay yüzde 4 oranında bir enflasyon açıklanmıştı, elbette FED’in faiz artırım kararlarında en önemli gösterge açıklanacak enflasyon oranları. Eğer ekonomi yeterli soğumaya seviyesine gelirse, yani enflasyonda anlamlı bir düşüş gözlenirse FED, faiz artırmaktan kaçınacaktır. ABD Merkez Bankası cephesinden yeni bir faiz kararının çıkmaması ise otomatik olarak altında yükselişin, dolar endeksinde ise düşüşün habercisi olacaktır.

Fakat bu yükselişler ve beraberinde yaşanacak geri çekilmelerin çok marjinal olmayacağını hatırlatmakta fayda var. Gün içerisinde 1912-1928 dolar bant aralığında gidip gelen altının ilk aşamada 1960 direnç noktasında tıkanması, destek seviyesi olarak da 1860 dolara kadar gerileyebileceğini düşünüyorum.

Bu nedenle açıklanacak verilerin ardından yükseliş yaşanacak olsa da önce 1952 dolar sonrasında 1960 dolar sınırlarının geçileceğini düşünmüyorum. Altın, temmuz ayı içerisinde bu geniş bant aralığında gelgit hareketini sürdürmeye devam edecektir.

YÜKSELİŞ YAŞANACAK

Gram altın/TL fiyatı ekranlarda 1608 lira seviyesinde ama serbest piyasalarda yine 1626 lira olduğunu gözlemliyoruz. Bant aralıklarına dikkat edin, serbest piyasada makas aralıkları oluştu. Ekran fiyatı ile Kapalıçarşı arasındaki farka dikkat edin. Bu makas aralıklarının oluşması iyi bir şey değil, riskin devam ettiğini bize gösteriyor. Teknik olarak bu hafta da 1650 lira direncini devam etmeye takip ediyoruz.

Döviz tarafından gelen yükselişlerin ardından ons ile birlikte altında çok daha sert yükselişler yaşanacaktır. Dediğim gibi temmuz ayında olmasa da ağustos sonları ve eylül ayı itibariyle yıl sonuna kadar yükselişe geçecek bir xauusd paritesi bizi bekliyor. Özellikle altın fiyatlarında çift yönlü bir yükselişin habercisi olacaktır çünkü ons altın 2023 sonuna kadar 2350 dolar seviyelerini test ederken, dolar kurunda da gözlemlenecek yükselişle birlikte gram altın ve çeyrek altın fiyatları iki taraftan da desteklenerek rekor üstüne rekor kıracaktır.

YATIRIMCI NE YAPMALI?

Şu aşamada altından çıkmak için geçerli bir sebep yok. Alım fırsatları her zaman olacaktır, bahsettiğim bant aralığında düşük noktaların yakalanması halinde buralar fırsat olarak görülebilir. Çarşamba günü açıklanacak enflasyon verisinin ardından yaşanacak sıçramaya aldanarak altında pozisyon almak hata olur çünkü kar satışlarıyla birlikte yeniden büyük bir geri çekilme sürecine girilecek. Kaldıraçlı işlemlerden uzak durulmalı ve bant aralığında alım-satım yapmaya sadık kalınmalı.