• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1584632,699
  % -0,06
 • BIST 100
  9.374,20
  % 0,29

Erdoğan Araplardan Umutlu: Para Gelecek Mi?

Erdoğan Araplardan Umutlu: Para Gelecek Mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta boyunca Ortadoğu’daki birçok ülkeye önemli ziyaretler gerçekleştirdi. 14 Mayıs seçimlerinin ardından gerçekleştirilen ilk önemli yurt dışı ziyareti olması nedeniyle anlam kazanan ziyaretlerde bir dizi anlaşma imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan, Katar Ve Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretleri sonrasında Ankara dönüşünde ziyaretlere ilişkin kısa bir değerlendirme yaparak, “Bu ülkelerle işbirliğimizin ekonomimiz üzerindeki müspet etkilerini inşallah en kısa zamanda göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

“ETKİSİNİ GÖRECEĞİZ”

Ziyaretlerden umutlu olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, imzalanan anlaşmaların Türkiye ekonomisine değer katacağını belirterek, “Ziyaretlerimizde çok çok verimli görüşmeler gerçekleştirdik. Görüşmelerimizde ikili ilişkilerimizi bütün boyutlarıyla ele aldık. Küresel ve bölgesel gelişmeleri aramızda değerlendirme fırsatı bulduk. Kazan kazan anlayışı içerisinde önemli ve kapsamlı işbirliği projeleri üzerinde durduk. Bu ülkelerle işbirliğimiz, önümüzdeki dönemde somut projelerle güçlenerek gelişecektir. Bunun ekonomimiz üzerindeki müspet etkilerini de inşallah en kısa zamanda göreceğiz. Özellikle savunma sanayii, enerji, turizm, müteahhitlik gibi alanlarda kararlaştırdığımız hususları hızla hayata geçireceğiz.” dedi.

“KISA VADEDE BEKLENTİM DÜŞÜK”

Erdoğan’ın körfez ülkelerine yönelik ziyareti değerlendiren Dolar Yorum ekonomi uzmanı Menekşe Ayış, “Körfez ülkelerinde özellikle BAE ile çok ciddi anlaşmalar düzenlendi. Ancak bu anlaşmalar kısa vadeli olarak ciddi bir potansiyel taşımıyor. Uzun yıllara yayılan bu anlaşmaların hayata geçmesi durumunda Türkiye ekonomisi için sınırlı da olsa olumlu bir seyirden bahsedebiliriz. Ancak kısa vadeli ciddi bir etki oluşturacak herhangi bir madde yok. Dolayısıyla ancak beklentiler üzerinden harekete geçilerek piyasalar için olumlu bir mesaj sağlanmış oldu.” değerlendirmelerinde bulundu.