• YARIM ALTIN
  6.919,00
  % 0,44
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1887
  % 0,14
 • € EURO
  33,8134
  % 0,00
 • £ POUND
  39,4718
  % -0,09
 • ¥ YUAN
  4,3336
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3407
  % 0,69
 • BITCOIN/TL
  1898099,467
  % 6,94
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Ekonomist Tunç Şatıroğlu’ndan Dolar Yorumu

Ekonomist Tunç Şatıroğlu’ndan Dolar Yorumu

Ünlü ekonomist Tunç Şatıroğlu, yeni hafta öncesinde dolar kuruna yönelik açıklamalarda bulundu. Türkiye’ye batıdan döviz girişinin oldukça güç olduğunu belirten Şatıroğlu, bu konuda batı ekonomi dünyasından önemli taleplerin bulunduğunu açıkladı.

Dolar kuru yeni hafta öncesinde yatay bir seyirde bulunuyor. Dolara yönelik bir diğer önemli değerlendirme de ünlü ekonomist Tunç Şatıroğlu’ndan geldi. Dolar/TL kuruna yönelik yorum yapan Şatıroğlu, “Dolarda beklenti üzerinde yükseliş yaşandı. Seçimlerin ardından ve özellikle faiz artışının ardından yükseliş sertleşti. Ancak bayram tatili ile birlikte dolar/TL kurunda sabit bir süreç yaşandı. Bunun en büyük nedeni SWAP piyasasında yeteri kadar Türk Lirası bulunmamasıydı.” dedi.

“KISA VADEDE PARA GİRİŞİ BEKLEMİYORUM”

Türkiye ekonomisine batı ülkelerinden para girişinin oldukça sınırlı olacağını belirten ekonomist Şatıroğlu, “Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten batı dünyadından talepler vardı. SWAP kanalının açılması ve efektif bir şekilde kullanılması ve Dolar/TL kurunun baskıya alınmaması. Ayrıca batı ekonomileri enflasyon üzerinde bir faiz talebinde bulunmuştu. Her 3 istekleri de karşılanmadı. Dolayısıyla batı ekonomilerinden Türkiye ekonomisine para girişi beklenmemeli. Araplardan bir miktar para girişi bekleniyor ama 5 milyar gibi bir rakam hiçbir işe yaramaz. Piyasaların rahatlaması için mutlaka 50 milyar dolara yakın bir para girişi olması lazım. Kısa vadede bunu da beklemiyorum.” ifadelerini kullandı.

“DOLAR YÜKSELİR Mİ?

Dolar kuru için yorumlarda bulunan ekonomist Şatıroğlu, “Türk lirası sürekli değerini kaybetmeye devam ediyor. Durum böyleyken dolar yükselir. Enflasyon ile de hiçbir suretle mücadele edilmiyor. Pozitif reel faiz verilmiyor. Aslında onlar doların düşmesini de istemiyorlar.” ifadelerini kullandı.