• YARIM ALTIN
  6.907,00
  % -0,62
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0074
  % 0,31
 • € EURO
  33,5434
  % 0,27
 • £ POUND
  39,2038
  % 0,39
 • ¥ YUAN
  4,3135
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3355
  % 0,26
 • BITCOIN/TL
  1584226,233
  % -1,71
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Dolarda Çöküş İddiası Gerçek Mi?

Dolarda Çöküş İddiası Gerçek Mi?

Dolar kuruna yönelik son günlerde özellikle sosyal medya platformlarında yükselen “çöküş” senaryosu hakkında Dolar Yorum’un ekonomi uzmanlarından Özgür Namlı’dan önemli değerlendirmeler geldi.

Ekonomist Özgür Namlı, iddiaların gerçeği yansıtmaktan oldukça uzak olduğunu belirtti.

“ETKİSİ SINIRLI HAMLELER”

Son günlerde başta Twitter olmak üzere birçok sosyal medya platformunda ortaya atılan “Dolar çökecek” iddiaları için açıklamalarda bulunan Dolar Yorum ekonomi uzmanı Özgür Namlı, “Geçtiğimiz yıl Aralık ayında dolar kurunda bir gecede ciddi bir çöküş yaşanmıştı. 5 Aralık gecesi 18 TL düzeyinde olan Dolar kuru Kur Korumalı Mevduat sisteminin hayata geçmesinin duyurulması ile birlikte 10 TL’ye kadar düşmüştü. Ancak aradan geçen sadece 3 aylık süre sonrasında Dolar kuru yeniden 18 TL’yi aşmış ve bugün 26 TL’ye ulaştı. Şimdi de aynen 5 Aralık günü gibi yeni bir sistem ile dolar kurunda ciddi bir düşüş yaşanacağı iddia ediliyor. Elbette Merkez Bankası’nın doları düşürmek için ciddi kozlara sahip olduğunu belirtmek gerekiyor. Ancak o gün de tecrübe edildiği gibi suni bir düşüş dalgasının etkisi birkaç ay hatta hafta ile sınırlı kalabiliyor.” dedi.

“ÇÖKÜŞ BEKLEMİYORUM”

Dolar kurunda çöküş beklemediğini belirten ekonomist Özgür Namlı, “Merkez Bankası veya dolayısıyla hükümet doları düşürmek istiyorsa, bir çöküş senaryosu yerine realiteden uzaklaşmayarak stabil bir süreci planlamak zorundadır. Aksi halde özellikle ihracat yapan işletmeler bu tür süreçlerde ciddi zararlar ile karşı karşıya kalabiliyor. Yeni Maliye Bakanlığı yönetiminin ve yeni Merkez Bankası yönetiminin bu konuda ehil olduğuna eminim. Dolayısıyla dolar kuru için bir düşüş stratejisi yapılacaksa onun adı kesinlikle çöküş olmayacak.” ifadelerini kullandı.

“YÜKSEK BİR DIŞ KAYNAK BULMA İHTİMALİ GÜÇ”

Sıkılaştırma politikası nedeniyle döviz bulmanın güç olacağını belirten ekonomist Özgür Namlı, “Mevcut piyasa koşullarının serbest bırakılması durumunda da dolarda ciddi bir düşüş yaşanma ihtimali oldukça düşük. Yalnızca ciddi bir dış yatırım ya da kaynak Merkez Bankası’nın eline bu konuda önemli bir koz sağlayabilir. Ancak ABD ve Euro bölgesinde parasal sıkılaştırma koşulları gün geçtikçe artıyor. Bu da yalnızca Ortadoğu ülkelerinin bu konuda bir girişimde bulunabileceğini ortaya koyuyor. Mevcut faiz koşullarında da dolarda çöküşü oluşturabilecek seviyede bir dış kaynak bulmak mümkün görünmüyor.” dedi.