• YARIM ALTIN
  6.917,00
  % 0,49
 • AMERIKAN DOLARI
  31,2017
  % 0,18
 • € EURO
  33,8692
  % 0,16
 • £ POUND
  39,5695
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  4,3355
  % 0,19
 • РУБ RUBLE
  0,3423
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  1951464,636
  % 9,82
 • BIST 100
  9.062,36
  % -1,28

Bu Hafta Takip Edilecek 4 Önemli Piyasa Gelişmesi

Bu Hafta Takip Edilecek 4 Önemli Piyasa Gelişmesi

Piyasalarda bu hafta en çok takip edilecek olan 4 ana veri seti bulunuyor. İşlem yapan yatırımcıların mutlaka takip etmesi gereken piyasa gelişmeleri arasında tarım dışı istihdam raporu ve Çarşamba günü paylaşılacak Fed Haziran ayı toplantı tutanakları da yer alıyor.

1. Tarım dışı istihdam verisi

Cuma günü yayınlanacak olan ABD istihdam raporu ana gündem maddesi olacak ve ekonomistler, Haziran ayında ekonominin 200.000 istihdam yaratmasını bekliyor. Mayıs ayında ekonomi, 339.000 istihdam yaratmasıyla tahminleri aşmıştı. Ancak işsizlik oranının %3,7 ile son yedi ayın en yüksek seviyesine çıkması, iş gücü piyasası koşullarının biraz rahatlamış olduğunu göstermişti.

İş gücü piyasasının güçlendiğine dair işaretler, piyasaların canlanmasına yardımcı olabilecek bir görüşün altını çizebilir. ABD ekonomisi, Fed’in sıkı para politikasına rağmen ciddi bir resesyondan kaçınabilir. Schwab Asset Management’ın icra kurulu başkanı ve baş yatırım yetkilisi Omar Aguilar, Reuters’a yaptığı açıklamada, “İş gücü piyasası, piyasa açısından ve aynı zamanda para politikası açısından önemli bir katalizör olabilir” dedi.

Cuma günkü istihdam raporundan önce piyasalar, ADP, JOLTS iş ilanları ve haftalık işsizlik başvuruları gibi iş gücü piyasasının diğer alanlarına ilişkin güncellemeler alacak.

2. FED tutanakları raporu

FED, Çarşamba günü yayımlayacağı 13-14 Haziran toplantısının tutanaklarında, faizleri sabit tutma kararı aldığını ancak Temmuz ayı dahil olmak üzere bu yıl içinde iki faiz artırımı daha yapılacağını açıkladı. Bu toplantıdaki tutanaklar, Fed’in faiz artırım döngüsünün sonuna yaklaşıldığı umutlarını destekleyen bir enflasyon göstergesinin yayınlandığı Cuma günü büyük bir öneme sahipti.

Tutanaklar, FED Başkanı Jerome Powell’ın politika sıkılaştırması konusunda dengeli bir risk dengesi arayışında olduğunu belirttiği tartışmalar hakkında daha fazla bilgi sağlayacaktır. Geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı açıklamalarda Powell, Fed politika yapıcılarının yıl sonuna kadar en az iki kez daha faiz artırımı beklediğini vurguladı. Tutanakların yayınlanmasıyla birlikte yatırımcılar, Fed’in politika duruşu ve gelecekteki faiz artırımları hakkında daha net bir görüşe sahip olacak.

3. RBA kararı

Avustralya Merkez Bankası (RBA), Salı günü gerçekleştireceği toplantıda Temmuz ayı politikasını açıklayacak. Piyasalar, RBA’nın mevcut %4,1 nakit oranını artırıp artırmayacağı veya önceki sıkılaştırma adımlarının etkisini gözlemlemek için bir mola verip vermeyeceği konusunda belirsiz.

RBA, talebi azaltmak ve yüksek enflasyonu kontrol altına almak amacıyla geçtiğimiz yıl faiz oranlarını büyük bir oranda, 400 baz puanlık bir artışla yükseltti.

Mayıs ayında enflasyonun keskin bir şekilde düşerek son 13 yılın en düşük seviyesine gerilediğini gösteren verilerin ardından, geçtiğimiz Perşembe günü açıklanan perakende satışlar, yeni bir faiz artışına yönelik bir miktar destek sağladı.

Öncesinde ise Haziran toplantısının tutanaklarında “hassas bir denge” olduğunu gösteren beklentilere karşın, orta ayda yayınlanan istihdam raporu, faiz artırımı tahminlerini yükseltmişti.

4. Çin fabrika PMI verisi

Çin’de COVID-19 sonrası ekonomik toparlanma duraklarken imalat sektörünün gücüne ilişkin bir güncelleme sağlayacak olan Caixin satın alma yöneticileri endeksi verisi Pazartesi günü açıklanacak.

Verilerin hem yurt içi hem de yurt dışındaki zayıf talep nedeniyle daha fazla teşvik önlemine duyulan ihtiyacın altını çizmesi ve zayıflayan para birimini desteklemesi bekleniyor.

Yuan bu yıl dolar karşısında yaklaşık %5 değer kaybederek en kötü performans gösteren Asya para birimlerinden biri haline geldi.

ABD ve Çin’in tahvil getirileri arasındaki farkın artması ve para politikasındaki ayrışmanın büyümesi, yuan üzerinde baskı yarattı.