• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1584632,715
  % -0,06
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Acemoğlu: Türkiye Ekonomisi İçin Endişe Verici

Acemoğlu: Türkiye Ekonomisi İçin Endişe Verici

Dünyaca ünlü ekonomi profesörü Prof. Dr. Daron Acemoğlu, önceki gün TCMB tarafından politika faizine yönelik karar sonrasında açıklamalar geldi. Karar için olumsuz görüş bildiren Acemoğlu, 250 baz puanlık artış için “endişe verici” yorumunu yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu dün Temmuz ayı toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda politika faizini yüzde 12,5’tan yüzde 15’e çıkararak piyasaların beklentisi altında bir faiz artışı gerçekleştirdi.

Uzmanlardan TCMB’nin faiz artışı kararına yönelik tepkiler ise gecikmedi. Ünlü ekonomi uzmanı Daron Acemoğlu, MB’nin kararını “anlamsız” bulduğunu belirterek, söz konusu faiz artışının endişe verici olduğunu söyledi.

Türkiye’nin en ünlü ekonomi uzmanlarından Prof. Dr. Daron Acemoğlu, kişisel sosyal medya hesabından kararı eleştirdi.

“KARAR ENDİŞE VERİCİ”

Acemoğlu, konu ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, “2,5 puanlık faiz artışı yapılması ve enflasyon ile ekonominin geleceğinin Orta Doğu’dan gelecek olan paraya bağlanması endişe verici.” dedi.

Yeni ekonomi yönetiminin kısa vadede Türkiye’ye kaynak getirmek dışında bir politikası olmadığını belirten Acemoğlu, “Merkez Bankası’nın 2,50 puan faiz arttırması, ve enflasyonun ve ekonominin geleceğini Orta Doğu’dan gelen paraya bağlanması gerçekten endişe verici. Bu ne yazık ki şu anki politikaların bir tek kısa dönemde kaynak getirmek üzerine olduğunu vurguluyor. Yurtdışından finansmanın nasıl enflasyonu dizginleyeceğini hala anlamış değilim. Bunu bir teorisi var mı acaba?” ifadelerini kullandı.

“YAPISAL SORUNLAR VAR”

Türkiye ekonomisinin yapısal sorunlarla başbaşa olduğunu belirten ekonomi uzmanı Acemoğlu, “Daha derin problem: Türkiye’nin yapısal bozukluklarına çare getirecek hiçbir şey yapılmadığı aşikar. Belki ufak tefek faiz artışlarıyla ve Orta Doğu‘dan gelen kaynaklarla seçime kadar ekonomi ayakta kalır, belki ayakta kalmaz. Ama ülkenin ekonomik potansiyelinin savrulduğu kesin. Çok yazık.” dedi.