• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1588516,242
  % -0,02
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

ABD ve Çin Dışişleri Bakanları Görüştü

ABD ve Çin Dışişleri Bakanları Görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang, Çin’in başkenti Pekin’de 6 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

İki dışişleri bakanı ve ekiplerinin katıldığı toplantıdan Gang’ın ABD’ye bir ziyaret gerçekleştirmesi konusunda uzlaşıya varıldı. Gang, Blinken’in davetini “uygun bir zamanda” gerçekleştireceğini doğrulayarak herhangi bir tarih vermedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı toplantı sonrasında “Çin-ABD ilişkisi kuruluşundan bu yana en düşük noktada” değerlendirmesini yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı, toplantıda Blinken’in “Yanlış algılama ve yanlış hesaplama riskini azaltmak için tüm konularda diplomasinin ve açık iletişim kanallarını sürdürmenin önemini” vurguladığını söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın göreve geldiğinden beri Çin’i ziyaret eden en üst düzey Amerikalı yetkili olan Blinken, Pazartesi günü Çin lideri Xi Jinping de dahil olmak üzere, üst düzey temaslarda bulunacak.

Toplantıda sonrasında kulise sızan bilgilere göre, dünyanın en büyük iki ekonomisinin karşı karşıya olduğu konularda ilerleme sağlanamadı. İki taraf da uzun yıllardır süregelen sorunlar karşısındaki tutumlarını değiştirmedi.

Ancak Dışişleri Bakanlığı düzeyindeki bu görüşmeler, ABD Başkanı Biden ile Çin Başkanı Xi arasında önümüzdeki aylarda bir görüşmenin yolunu açabilir.

Biden önceki hafta konu ile ilgili olarak “Bizi ayıran birçok farklılığı ele almak için önümüzdeki aylarda Xi ile bir araya gelmeyi umuyorum.” dedi.

Biden ile Xi arasında görüşülmesi gereken konuların listesi ise epey kabarık. Ticaret sorunları, Tayvan, Çin’in Hong Kong’daki insan hakları koşulları ve Rusya – Ukrayna arasındaki savaş bu listenin sadece bir kısmını oluşturuyor.